Natiunea MMA

VIDEO - Rezultatele Bellator FC - Eddie Alvarez isi pastreaza centura categoriei usoare
04/04/2011

Cand Eddie Alvarez a intrat in cusca sambata seara, era de asteptat sa castige intr-o maniera categorica, beneficiind de statutul sau de vedeta al promotiei americane Bellator Fighting Championship. Dar confruntare cu Pat Curran a fost mai dificila decat se astepta atat Eddie cat si marea majoritate a fanilor.

Alvarez a castigat in cele din urma decizia arbitrilor si si-a pastrat centura de campion al categoriei usoare. Pat Curran a fost un protagonist important al luptei pana la final.

"Baiatul asta are un cap tare rau de tot" a spus Eddie dupa lupta, vorbind despre adversarul sau. "Stie sa ia un pumn."

Dar Alvarez, care are acum un palmares profesionist de 22-2 in cariera sa de MMA, are si el un pumn foarte tare. Chiar daca prestatia de sambata seara nu a fost cea mai buna a sa, el a reusit sa isi pastreze reputatia intacta.

Rick Hawn a trecut mai departe in finala turneului categoriei semi-mijlocii in urma victoriei prin decizia ne-unanima a arbitrilor judecatori in fata lui Lyman Good, intr-o confruntare in care scorurile au fost 30-27, 29-28 si 28-19. Hawn va da piept cu castigatorul luptei de saptamana viitoare dintre Jay Hieron si Brent Weedman, intr-o confruntare in care castigatorul va primi dreptul de a il provoca pe campionul categoriei, Ben Askren.

Patricky "Pitbull" Freire a avansat si el in finala turneului categoriei usoare, dupa ce l-a trimis in lumea viselor pe Tobey Imada cu un KO in chiar prima runda a confruntarii. Pitbull a reusit un genunchi zburator care a nimerit barbia lui Imada, care a fost zdruncinat serios, chiar daca nu a fost trimis la podea. Avalansa de pumni care au urmat insa a fost de neoprit, iar stanga de la final l-a trimis pe cel care nu cu mult timp in urma zguduia lumea kickboxului trecand de dublul campion K-1 MAX Andy Souver, la podea.

Patricky urmeaza sa il intalneasca acum pe castigatorul luptei dintre MIchael Chandler si Lloyd Woodard, intr-o confruntare care va decide viitorul adversar al campionului Alvarez.

Veteranul UFC Ben Saunders l-a depasit usor pe Matt Sung Lee intr-o confruntare insangerata in care lovituri de pumn, cot si genunchi au deschis numeroase taieturi pe fata lui Lee. In cele din urma doctorul a intervenit si a pus capat intalnirii in runda a treia, Saunders castigand prin TKO medical.

magazin de tricouri mma k1 fight rei fight club - club de mma mures mma fan troops - articole sportive clubul sportiv one heart brasov real combat fight club

home    despre    istoric mma    clasamente luptatori    mma in romania    video    stiri    forum    contact    site map