Natiunea MMA

Judokanul roman Daniel Natea a cucerit aurul la Guadalajara
30/05/2016

Daniel Natea a cāștigat, ieri, medalia de aur la categoria +100 kg, la turneul Masters desfasurat in Mexic.

In optimi, Natea l-a invinspe reprezentantul gazdelor, Jose Cuevas. Apoi, īn sferturi, Daniel i-a provocat japonezului Hisayoshi Harasawa prima infrangere de doi ani incoace. Daniel Natea l-a batut in penultimul act pe azerul Ușanghi Kokauri, iar īn finală a dispus de israelianul Ora Sasson.

Turneul Masters de la Guadalajara a fost ultima competiție pentru Natea īnaintea Jocurilor Olimpice de Vara de la Rio de Janeiro. Succesul de ieri i-a asigurat prezența īn primii 8 judoka īn clasamentul mondial la categoria +100 kg.

In intrecerea feminina, Andreea Chițu a ocupat locul 5 la categoria 52 kg. Īn optimi, Chitu a trecut de Lux Olvera (Mexic), a cāștigat īn sferturi la Gili Cohen (Israel), dar a pierdut semifinala cu rusoaica Natalia Kuziutina si meciul pentru bronz cu italianca Odette Giuffrida.
La categoria 48 kg, Monica Ungureanu s-a impus īn primul tur īn fața turcoaicei Ebru Șahin, dar a cedat īn optimi cu Julia Figueroa (Spania).

La competiție au participat 231 de sportivi din 51 de țări. Concursul a fost dominat de judoka japonezi (5 medalii de aur și 2 de bronz).

magazin de tricouri mma k1 fight rei fight club - club de mma mures mma fan troops - articole sportive clubul sportiv one heart brasov real combat fight club

home    despre    istoric mma    clasamente luptatori    mma in romania    video    stiri    forum    contact    site map